Final UX2000 features 700 mAh battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 2 Hz |
| Highest frequency i | 20000 Hz (256 others) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 60 hours (26 others) |
| Battery life (anc) i | 45 hours (7 others) |
| Charge time i | 2.5 hours (42 others) |
| Has usb type c i | ✔ (277 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Battery Power i | 700 mAh (10 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (186 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (65 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |