FiiO JT1 offers a balanced combination of features.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 355 g (1 other) |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Can be folded i | ✖ |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 15 Hz (16 others) |
| Highest frequency i | 30000 Hz (17 others) |
| Driver Unit Size i | 50 mm (40 others) |
| Impedance i | 32 Ohms (191 others) |
| Sound pressure level i | 103 dB/mW (27 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |