Bose QuietComfort 3 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 136 g (1 other) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 20 Hz (287 others) |
| Highest frequency i | 22000 Hz (62 others) |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |