Belkin SoundForm Mini (USB-C) offers a balanced combination of features.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 136.08 g (2 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | Water resistant (23 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Is designed for kids i | ✔ (9 others) |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Sound pressure level i | 85 dB/mW (7 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (277 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |