Beats Solo 3 Wireless features 345 mAh battery.
| Fit i | On-ear (75 others) |
| Weight i | 215 g (4 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Battery Life i | 40 hours (13 others) |
| Charge time i | 2 hours (112 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Battery Power i | 345 mAh |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (405 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |