Qualcomm Adreno 509 offers a balanced combination of features.
| Floating-Point Performance i | 0.18 TFLOPS |
| Gpu memory speed i | 720 MHz |
| Maximum memory bandwidth i | 21.33 GB/s |
| VRAM i | 4GB (42 others) |
| Gddr version i | GDDR5 (71 others) |
| Memory bus width i | 128-bit (83 others) |
| Release date i | 8 years ago05/08/2017 |
| Semiconductor size i | 14 nm (21 others) |
| Ram speed i | 1333 MHz |