| Joystick Positioning i | Symmetrical (29 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 292 g |
| Width i | 159 mm (3 others) |
| Height i | 111 mm (3 others) |
| Thickness i | 57 mm (3 others) |
| Number of buttons i | 20 (4 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | TMR (7 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✔ (14 others) |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, USB, Bluetooth (6 others) |
| Compatibility i | PC (20 others) |
| Battery Life i | 35 hours |