| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 222 g |
| Width i | 110 mm |
| Height i | 148 mm |
| Thickness i | 58 mm (3 others) |
| Number of buttons i | 14 (49 others) |
| Has paddle buttons i | ✖ |
| Has button mapping i | ✖ |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | 2 x AA batteries (4 others) |
| Connection type i | Bluetooth, USB (17 others) |
| Compatibility i | PC (20 others) |
| Battery Life i | 30 hours (3 others) |