| Joystick Positioning i | Symmetrical (29 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✔ (9 others) |
| Controller weight i | 210 g (3 others) |
| Width i | 100 mm (1 other) |
| Height i | 163 mm |
| Thickness i | 50 mm (1 other) |
| Number of buttons i | 15 (1 other) |
| Has paddle buttons i | ✖ |
| Has button mapping i | ✖ |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✔ (14 others) |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, USB, Bluetooth (6 others) |
| Compatibility i | PlayStation |
| Battery Life i | 8 hours (9 others) |
| Charge time i | 2 hours (14 others) |