| Joystick Positioning i | Symmetrical (29 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 279 g |
| Width i | 105 mm (1 other) |
| Height i | 167 mm |
| Thickness i | 65 mm (13 others) |
| Number of buttons i | 18 (33 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✔ (16 others) |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✔ (14 others) |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, USB (12 others) |
| Compatibility i | PlayStation, PC (12 others) |
| Battery Life i | 28 hours |
| Charge time i | 3 hours (29 others) |