| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 395 g |
| Width i | 160 mm (10 others) |
| Height i | 110 mm (5 others) |
| Thickness i | 57 mm (3 others) |
| Number of buttons i | 16 (52 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, USB, Bluetooth (6 others) |
| Compatibility i | PC, Xbox (20 others) |
| Battery Life i | 40 hours (8 others) |