| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 235 g (1 other) |
| Width i | 148 mm (1 other) |
| Height i | 105 mm (6 others) |
| Thickness i | 60 mm (13 others) |
| Number of buttons i | 16 (52 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | USB, 2.4GHz wireless, Bluetooth (2 others) |
| Compatibility i | Nintendo Switch (5 others) |
| Battery Life i | 40 hours (8 others) |
| Charge time i | 3.5 hours |