| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Width i | 203 mm |
| Height i | 193 mm (1 other) |
| Thickness i | 92 mm |
| Number of buttons i | 20 (4 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✔ (16 others) |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✔ (14 others) |
| Power Type i | Rechargeable battery pack |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (51 others) |
| Compatibility i | PlayStation, PC (12 others) |
| Battery Life i | 7 hours |
| Charge time i | 3 hours (29 others) |