| Joystick Positioning i | Symmetrical (29 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 350 g |
| Width i | 215 mm |
| Height i | 175 mm (1 other) |
| Thickness i | 70 mm (2 others) |
| Number of buttons i | 16 (52 others) |
| Has paddle buttons i | ✖ |
| Has button mapping i | ✖ |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✔ (14 others) |
| Power Type i | Cable-only (40 others) |
| Connection type i | USB (42 others) |
| Compatibility i | PC, PlayStation (9 others) |