| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 345 g (1 other) |
| Width i | 185 mm |
| Height i | 185 mm |
| Thickness i | 78 mm |
| Number of buttons i | 18 (33 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✔ (16 others) |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (51 others) |
| Compatibility i | Xbox, PC (15 others) |
| Battery Life i | 40 hours (8 others) |
| Has a vibration function i | ✔ |