| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 227 g |
| Width i | 103 mm (1 other) |
| Height i | 152 mm (3 others) |
| Thickness i | 63 mm (5 others) |
| Number of buttons i | 16 (52 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | Hall effect (51 others) |
| Has hall effect triggers i | ✔ (54 others) |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Cable-only (40 others) |
| Connection type i | USB (42 others) |
| Compatibility i | Xbox, PC (15 others) |