| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 280 g (7 others) |
| Width i | 159 mm (3 others) |
| Height i | 119 mm |
| Thickness i | 59 mm (2 others) |
| Number of buttons i | 14 (49 others) |
| Has paddle buttons i | ✖ |
| Has button mapping i | ✖ |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, USB, Bluetooth (6 others) |
| Compatibility i | PC, Nintendo Switch (42 others) |
| Charge time i | 3 hours (29 others) |