| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 256 g |
| Width i | 156 mm (6 others) |
| Height i | 103 mm (6 others) |
| Thickness i | 63 mm (5 others) |
| Number of buttons i | 16 (52 others) |
| Has paddle buttons i | ✔ (85 others) |
| Has button mapping i | ✔ (93 others) |
| Thumbstick Type i | TMR (7 others) |
| Has hall effect triggers i | ✔ (54 others) |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | Bluetooth, USB, 2.4GHz wireless (2 others) |
| Compatibility i | PC, Nintendo Switch (42 others) |