| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 223 g |
| Width i | 154 mm (4 others) |
| Height i | 125 mm (1 other) |
| Thickness i | 60 mm (13 others) |
| Number of buttons i | 14 (49 others) |
| Has paddle buttons i | ✖ |
| Has button mapping i | ✖ |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✔ (54 others) |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (51 others) |
| Compatibility i | PC, PlayStation (9 others) |
| Battery Life i | 10 hours (8 others) |
| Charge time i | 3 hours (29 others) |