| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 202 g |
| Width i | 153 mm (5 others) |
| Height i | 106 mm (13 others) |
| Thickness i | 62 mm |
| Number of buttons i | 14 (49 others) |
| Has paddle buttons i | ✖ |
| Has button mapping i | ✖ |
| Thumbstick Type i | Analog (85 others) |
| Has hall effect triggers i | ✖ |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | 2.4GHz wireless, USB (12 others) |
| Compatibility i | PlayStation, PC (12 others) |
| Battery Life i | 12 hours (4 others) |
| Charge time i | 2 hours (14 others) |