| Joystick Positioning i | Asymmetrical (115 others) |
| Has textured triggers/bumpers i | ✖ |
| Controller weight i | 225 g (1 other) |
| Width i | 147 mm (2 others) |
| Height i | 103 mm (6 others) |
| Thickness i | 61 mm (12 others) |
| Number of buttons i | 16 (52 others) |
| Has paddle buttons i | ✖ |
| Has button mapping i | ✖ |
| Thumbstick Type i | Hall effect (51 others) |
| Has hall effect triggers i | ✔ (54 others) |
| Has interchangeable thumbsticks i | ✖ |
| Has adaptive triggers i | ✖ |
| Has an integrated touchpad i | ✖ |
| Power Type i | Internal rechargeable battery (97 others) |
| Connection type i | Bluetooth, USB, 2.4GHz wireless (2 others) |
| Compatibility i | Nintendo Switch (5 others) |
| Battery Life i | 15 hours (4 others) |
| Charge time i | 2 hours (14 others) |