| Ingress protection (ip) rating i | IPX8 (2 others) |
| Waterproof depth rating i | 100 m (2 others) |
| Is a smart ring i | ✔ (12 others) |
| Width i | 25.9 mm |
| Thickness i | 25.9 mm |
| Height i | 8.1 mm |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (132 others) |
| Monitors Blood Oxygenation Levels i | ✔ (71 others) |
| Has A Temperature Sensor i | ✔ (24 others) |
| Detects Activities Automatically i | ✔ (124 others) |
| Has Exercise Tagging i | ✔ (146 others) |
| Tracks Elevation i | ✖ |
| Tracks Distance i | ✔ (152 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (166 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (54 others) |
| Measures Pace i | ✔ (101 others) |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (159 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (31 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (165 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (160 others) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Battery Life i | 6 days (5 others) |
| Charge time i | 2 hours (30 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (28 others) |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (151 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (162 others) |
| Provides Activity Reports i | ✔ (164 others) |
| Has Inactivity Alerts i | ✔ (107 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (153 others) |
| Has Achievements i | ✔ (149 others) |
| Supports Routes i | ✔ (73 others) |
| Can Be Personalised i | ✔ (89 others) |
| Has Live Tracking i | ✔ (38 others) |
| Water resistance i | Waterproof (108 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |