| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (22 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has A Display i | ✖ |
| Waterproof depth rating i | 50 m (2 others) |
| Is a smart ring i | ✔ (12 others) |
| Width i | 7.8 mm |
| Thickness i | 2.6 mm (1 other) |
| Has gps i | ✖ |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (132 others) |
| Monitors Blood Oxygenation Levels i | ✔ (71 others) |
| Has ecg technology i | ✖ |
| Has A Temperature Sensor i | ✔ (24 others) |
| Has A Barometer i | ✖ |
| Has a gyroscope i | ✖ |
| Monitors Perspiration i | ✖ |
| Detects Activities Automatically i | ✔ (124 others) |
| Has Exercise Tagging i | ✔ (146 others) |
| Tracks Elevation i | ✔ (68 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (152 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (166 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (54 others) |
| Measures Pace i | ✔ (101 others) |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (159 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Has nfc i | ✖ |
| Is compatible with android i | ✔ (165 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (160 others) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Battery Life i | 7 days (27 others) |
| Charge time i | 1.5 hours (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (28 others) |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (151 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (162 others) |
| Provides Activity Reports i | ✔ (164 others) |
| Has Inactivity Alerts i | ✔ (107 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (153 others) |
| Has Achievements i | ✔ (149 others) |
| Supports Routes i | ✔ (73 others) |
| Can Be Personalised i | ✔ (89 others) |
| Has Live Tracking i | ✔ (38 others) |
| Water resistance i | Waterproof (108 others) |