| Weight i | 286 g |
| Volume i | 213.5 cm³ |
| Width i | 122 mm |
| Thickness i | 10 mm (3 others) |
| Height i | 175 mm (3 others) |
| Screen Size i | 6" (51 others) |
| Is self lit i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Resolution i | 800 x 600 px (7 others) |
| Number of screen shades i | 8 |
| Internal Storage i | 0.5GB |
| Has an external memory slot i | ✔ (56 others) |
| Included sd card (memory size) i | 16GB |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Has bluetooth i | ✖ |
| Has a search browser i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |