| Weight i | 185 g (2 others) |
| Width i | 114 mm (3 others) |
| Thickness i | 10 mm (3 others) |
| Height i | 165 mm (1 other) |
| Screen Size i | 6" (51 others) |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Resolution i | 800 x 600 px (7 others) |
| Number of screen shades i | 16 (71 others) |
| Internal Storage i | 2GB (21 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (56 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (61 others) |
| Has bluetooth i | ✖ |
| Has a search browser i | ✔ (102 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |