| Weight i | 240.8 g |
| Volume i | 221.27 cm³ |
| Width i | 160.5 mm |
| Is weather sealed (splashproof) i | ✔ (8 others) |
| Thickness i | 7.6 mm (2 others) |
| Height i | 181.4 mm |
| Waterproof depth rating i | 2 m (19 others) |
| Screen Size i | 8" (1 other) |
| Is self lit i | ✔ (83 others) |
| Pixel Density i | 300 ppi (55 others) |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (81 others) |
| Resolution i | 1440 x 1920 px |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (31 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (5 others) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (40 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (73 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (1 other) |
| Has a search browser i | ✔ (102 others) |
| Has nfc i | ✖ |
| Is dlna certified i | ✖ |
| Battery Power i | 1200 mAh (2 others) |
| Has usb type c i | ✔ (60 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |
| Water resistance i | Waterproof (14 others) |