| Weight i | 390 g |
| Volume i | 328.58 cm³ |
| Width i | 193 mm (4 others) |
| Thickness i | 7.5 mm |
| Height i | 227 mm |
| Screen Size i | 10.3" (13 others) |
| Is self lit i | ✔ (83 others) |
| Pixel Density i | 227 ppi (8 others) |
| Has an e paper display i | ✔ (112 others) |
| Has a touch screen i | ✔ (112 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (81 others) |
| Resolution i | 1404 x 1872 px (20 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (31 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (56 others) |
| RAM i | 1GB (12 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz (2 others) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Supports wi fi i | ✔ (112 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (40 others) |
| Has bluetooth i | ✔ (73 others) |
| Has nfc i | ✖ |
| Is dlna certified i | ✖ |
| Battery Power i | 2400 mAh |
| Has usb type c i | ✔ (60 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (120 others) |