| Type i | Fully automatic (49 others) |
| Coffee type i | Beans (59 others) |
| Volume i | 52923.95 cm³ |
| Operating power consumption i | 1450W (8 others) |
| Doesn’t Use Proprietary Capsules i | ✔ (57 others) |
| Dump box capacity i | 20 (4 others) |
| Weight i | 8.4 kg |
| Warranty period i | 1 years (24 others) |
| Release date i | 7 years ago06/28/2018 |
| Has A Pressure Gauge i | ✖ |
| Has A 58mm Portafilter i | ✖ |
| Has A Steam Wand i | ✖ |
| Has An Integrated Grinder i | ✔ (90 others) |
| Uses e61 group head i | ✖ |
| Bean hopper capacity i | 260 g (1 other) |
| Has A Display i | ✔ (84 others) |
| Has Cup Warmer i | ✖ |
| Has A Rotary Vane Pump i | ✖ |
| Has pid controller i | ✖ |
| Has A Removable Water Tank i | ✔ (102 others) |
| Water Tank Is Transparent i | ✔ (67 others) |
| Has Integrated Filter i | ✔ (91 others) |
| Has Direct Water Connection i | ✖ |
| Can dispense hot water i | ✔ (62 others) |
| Water tank capacity i | 2.3 l (6 others) |
| Has Sleep Mode i | ✔ (82 others) |
| Has Cleaning Alert i | ✔ (74 others) |
| Indicates When Drip Tray Is Full i | ✖ |
| Prevents Overheating i | ✖ |
| Automatic Coffee Circuit Rinse i | ✔ (65 others) |
| Automatic Milk Circuit Cleaning i | ✔ (58 others) |