| Type i | Automatic (38 others) |
| Coffee type i | Beans (59 others) |
| Volume i | 37044 cm³ (2 others) |
| Operating power consumption i | 1500W (15 others) |
| Doesn’t Use Proprietary Capsules i | ✔ (57 others) |
| Dump box capacity i | 11 (3 others) |
| Weight i | 13.4 kg |
| Warranty period i | 1 years (24 others) |
| Release date i | 8 years ago04/01/2017 |
| Has A Pressure Gauge i | ✖ |
| Has A 58mm Portafilter i | ✖ |
| Has A Steam Wand i | ✖ |
| Has An Integrated Grinder i | ✔ (90 others) |
| Uses e61 group head i | ✖ |
| Bean hopper capacity i | 300 g (14 others) |
| Has A Display i | ✔ (84 others) |
| Has Cup Warmer i | ✖ |
| Has A Rotary Vane Pump i | ✖ |
| Has pid controller i | ✖ |
| Has A Removable Water Tank i | ✔ (102 others) |
| Water Tank Is Transparent i | ✔ (67 others) |
| Has Integrated Filter i | ✔ (91 others) |
| Has Direct Water Connection i | ✔ (7 others) |
| Can dispense hot water i | ✔ (62 others) |
| Water tank capacity i | 1.5 l (11 others) |
| Has Sleep Mode i | ✖ |
| Has Cleaning Alert i | ✔ (74 others) |
| Indicates When Drip Tray Is Full i | ✖ |
| Prevents Overheating i | ✔ (46 others) |
| Automatic Coffee Circuit Rinse i | ✔ (65 others) |
| Automatic Milk Circuit Cleaning i | ✔ (58 others) |