| Type i | Manual/Semi-automatic (8 others) |
| Coffee type i | Beans, Ground |
| Volume i | 49014.76 cm³ |
| Operating power consumption i | 1680W (2 others) |
| Doesn’t Use Proprietary Capsules i | ✔ (57 others) |
| Weight i | 9.07 kg |
| Warranty period i | 2 years (39 others) |
| Release date i | 6 years ago06/19/2019 |
| Thickness i | 342 mm |
| Has A Pressure Gauge i | ✖ |
| Has A 58mm Portafilter i | ✖ |
| Has A Steam Wand i | ✔ (78 others) |
| Has A Commercial Steam Wand i | ✖ |
| Has An Integrated Grinder i | ✔ (90 others) |
| Uses e61 group head i | ✖ |
| Bean hopper capacity i | 226 g (2 others) |
| Has A Display i | ✔ (84 others) |
| Has Cup Warmer i | ✖ |
| Has pid controller i | ✔ (26 others) |
| Has A Removable Water Tank i | ✔ (102 others) |
| Water Tank Is Transparent i | ✔ (67 others) |
| Has Integrated Filter i | ✔ (91 others) |
| Has Direct Water Connection i | ✖ |
| Can dispense hot water i | ✔ (62 others) |
| Water tank capacity i | 1.9 l (6 others) |
| Has Sleep Mode i | ✖ |
| Has Cleaning Alert i | ✔ (74 others) |
| Indicates When Drip Tray Is Full i | ✔ (73 others) |
| Prevents Overheating i | ✖ |
| Automatic Coffee Circuit Rinse i | ✖ |
| Automatic Milk Circuit Cleaning i | ✖ |