Sony ZV-E10 features Bionz X processor, 3" display, 1080 mAh battery, 24.2 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 356g lighter, while sports a 24MP main camera versus 13MP. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 1,080mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh, and is 315g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the ZV-E10 has 1,080mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh, while is 315g lighter. The Alpha a7 III has 1,080mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 1,080mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Type i | MirrorlessSony ZV-E10 |
| Is weather sealed (splashproof) i | ✖ |
| Screen resolution i | 921.6k dots (17 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 343 g (1 other) |
| Has a touch screen i | ✔ (75 others) |
| Has A Hot Shoe i | ✔ (11 others) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Lens mount i | Sony ESony ZV-E10 |
| Focus points i | 425 (33 others) |
| Megapixels (main camera) i | 24.2 MP (42 others) |
| Maximum iso i | 32000 ISO (22 others) |
| Maximum expanded iso i | 51200 ISO (61 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✖ |
| Continuous shooting (mechanical) i | 11 fps (29 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (123 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Has Timelapse Function i | ✔ (289 others) |
| Movie bitrate i | 100 Mbps (46 others) |
| Battery life (cipa) i | 440 shots (17 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1080 mAh (9 others) |
| Usb version i | 3.1 (34 others) |