Sony Cyber-shot DSC-WX500 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 18.2 MP main camera.
Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, is 413g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the Cyber-shot DSC-WX500 is 413g lighter. The Alpha a7 III is 405g lighter, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS is 413g lighter.
| Type i | CompactSony Cyber-shot DSC-WX500 |
| Screen resolution i | 921k dots (70 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 245 g (1 other) |
| Sensor size i | 1/2.3" (112 others) |
| Megapixels (main camera) i | 18.2 MP (9 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 10 fps (100 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (129 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 360 shots (10 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |