Sony Cyber-shot DSC RX100 III features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, 1240 mAh battery, 21 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 409g lighter. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh, and is 368g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the Cyber-shot DSC RX100 III has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh, while is 368g lighter. The Alpha a7 III has 1,240mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Type i | CompactSony Cyber-shot DSC RX100 III |
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony Cyber-shot DSC RX100 III |
| Screen resolution i | 1228k dots (8 others) |
| Evf resolution i | 1440k dots (5 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 290 g |
| Sensor size i | 1" (36 others) |
| Focus points i | 25 (18 others) |
| Megapixels (main camera) i | 21 MP (4 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 10 fps (100 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (129 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 320 shots (13 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1240 mAh (14 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |