Sony Cyber-shot DSC-HX400V features Bionz X processor, 3" display, 1240 mAh battery, 20.4 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 39g lighter. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the Cyber-shot DSC-HX400V has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh. The Alpha a7 III has 1,240mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 1,240mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Type i | BridgeSony Cyber-shot DSC-HX400V |
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony Cyber-shot DSC-HX400V |
| Screen resolution i | 921k dots (70 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 660 g (7 others) |
| Sensor size i | 1/2.3" (112 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.4 MP (10 others) |
| Maximum iso i | 3200 ISO (17 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✖ |
| Continuous shooting (mechanical) i | 10 fps (100 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (129 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Battery life (cipa) i | 300 shots (28 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1240 mAh (14 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |