Samsung NX500 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, 1130 mAh battery, 28 MP main camera.
Against the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, weighs 70g more at 287g. Compared to the NX20, the NX500 is 53g lighter. The NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom is 53g lighter, and the NX1000 + I-function 20-50mm weighs 69g more at 287g.
| Type i | MirrorlessSamsung NX500 |
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Samsung NX500 |
| Screen resolution i | 1036k dots (8 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 287 g (2 others) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Focus points i | 209 (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 28 MP |
| Maximum iso i | 25600 ISO (51 others) |
| Maximum expanded iso i | 51200 ISO (61 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✔ (210 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 9 fps (19 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (123 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Has Timelapse Function i | ✔ (289 others) |
| Number of microphones i | 1 (146 others) |
| Battery life (cipa) i | 370 shots (13 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1130 mAh (2 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |