Samsung Galaxy NX Mirrorless features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 4.8" display, 4360 mAh battery, 20 MP main camera.
8" display versus 3", while weighs 208g more at 495g. Against the Camera 2, packs a larger 4,360mAh battery (+2,360mAh), and weighs 212g more at 495g. Compared to the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, the NX Mirrorless packs a larger 4,360mAh battery (+3,330mAh), while features a larger 4.8" display versus 3". The NX20 packs a larger 4,360mAh battery (+3,060mAh), and the NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom packs a larger 4,360mAh battery (+3,060mAh).
| Screen Size i | 4.8" (3 others) |
| Weight i | 495 g (7 others) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20 MP (27 others) |
| Maximum expanded iso i | 25600 ISO (112 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 9 fps (19 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Battery life (cipa) i | 340 shots (16 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 4360 mAh |
| Usb version i | 2 (386 others) |