Olympus SZ-31MR iHS features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 16 MP main camera.
| Viewfinder i | Optical viewfinder (OVF)Olympus SZ-31MR iHS |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 244 g |
| Sensor size i | 1/2.3" (112 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (55 others) |
| Maximum expanded iso i | 6400 ISO (71 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✔ (210 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 7 fps (40 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Pixel Density i | 462 ppi (15 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |
| Included sd card (memory size) i | 0MB (9 others) |