| Has backlit led buttons i | ✔ (93 others) |
| Width i | 490 mm |
| Thickness i | 70 mm (4 others) |
| Height i | 320 mm (7 others) |
| Number of buttons i | 28 (1 other) |
| Number of faders i | 6 (9 others) |
| Number of knobs i | 12 (5 others) |
| Drum pads i | 0 (69 others) |
| Encoders i | 3 (15 others) |
| Has Touch Sensor Jog Wheels i | ✔ (77 others) |
| Jog wheels i | 2 (91 others) |
| Has loop button/function i | ✔ (83 others) |
| Has Pitch Faders i | ✔ (80 others) |
| Microphone inputs i | 0 (24 others) |
| Headphone sockets i | 0 (16 others) |
| Outputs i | 0 (16 others) |
| Inputs i | 0 (24 others) |
| Rca connector output ports i | 0 (20 others) |
| Trs connector output ports i | 0 (64 others) |
| Xlr connector output ports i | 0 (70 others) |
| Rca connector input ports i | 0 (42 others) |