| Weight i | 499 g |
| Has backlit led buttons i | ✔ (93 others) |
| Width i | 310 mm (3 others) |
| Thickness i | 95 mm |
| Height i | 244 mm |
| Number of buttons i | 36 (2 others) |
| Number of faders i | 3 (11 others) |
| Number of knobs i | 8 (5 others) |
| Drum pads i | 0 (69 others) |
| Jog wheels i | 2 (91 others) |
| Has loop button/function i | ✔ (83 others) |
| Microphone inputs i | 0 (24 others) |
| Headphone sockets i | 0 (16 others) |
| Outputs i | 0 (16 others) |
| Inputs i | 0 (24 others) |
| Rca connector output ports i | 0 (20 others) |
| Trs connector output ports i | 0 (64 others) |
| Xlr connector output ports i | 0 (70 others) |
| Rca connector input ports i | 0 (42 others) |