| Weight i | 740 g |
| Has backlit led buttons i | ✔ (93 others) |
| Width i | 360 mm (7 others) |
| Thickness i | 130 mm |
| Height i | 130 mm |
| Number of buttons i | 17 |
| Number of faders i | 1 (2 others) |
| Number of knobs i | 10 (4 others) |
| Drum pads i | 0 (69 others) |
| Encoders i | 0 (25 others) |
| Has Touch Sensor Jog Wheels i | ✔ (77 others) |
| Jog wheels i | 2 (91 others) |
| Microphone inputs i | 0 (24 others) |
| Headphone sockets i | 0 (16 others) |
| Outputs i | 0 (16 others) |
| Inputs i | 0 (24 others) |
| Rca connector output ports i | 0 (20 others) |
| Trs connector output ports i | 0 (64 others) |
| Xlr connector output ports i | 0 (70 others) |
| Rca connector input ports i | 0 (42 others) |