| Has an external memory slot i | ✔ (153 others) |
| Has A Dedicated Bike Mount i | ✔ (44 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (59 others) |
| Internal Storage i | 2GB (1 other) |
| Battery Power i | 120 mAh |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (161 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (160 others) |
| Has an adjustable field of view i | ✖ |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.8 (42 others) |
| Video recording (main camera) i | 480 x 30 fps |
| Field of view i | 80° |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (64 others) |
| Minimum focal length i | 20 mm |