| Has an external memory slot i | ✔ (153 others) |
| Water resistance i | Water resistant (31 others) |
| Usb version i | 2 (49 others) |
| Has a remote control i | ✔ (88 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (69 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (109 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (161 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (160 others) |
| Number of microphones i | 1 (73 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (56 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (48 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.8 MP (1 other) |
| Has an adjustable field of view i | ✖ |
| Sensor size i | 58.4 x 25.4 mm (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.8 (42 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (52 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (104 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (19 others) |
| Field of view i | 170° (37 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (104 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (77 others) |
| Minimum focal length i | 21.8 mm (1 other) |
| Maximum focal length i | 21.8 mm (2 others) |